PROIECT EDUCAȚIONAL: TABĂRĂ DE CREAȚIE

  • 0

PROIECT EDUCAȚIONAL: TABĂRĂ DE CREAȚIE

Category : Evenimente

PE URMELE CULTURII TRADIȚIONALE: PORTRET, PEISAJ, CREAȚIE VESTIMENTARĂ

În perioada 14-16 septembrie cursanții anilor II și III ai cursului „Artă decorativă, pictură, grafică și design vestimentar”au exersat arta portretului și a peisajului lucrând în plain-air sub îndrumarea doamnei Suzana Pop-Debrețeni.

Motivele specifice portului tradițional, elementele de arhitectură populară și decorațiunile de pe vasele din ceramică au fost reinterpretate în contextul tendințelor vestimentare actuale.

Satul Preluca-Nouă a fost ales pentru peisajul pitoresc și datorită unui obicei inedit legat de înhumarea morților. Astfel, comunitatea alcătuită din 100 de gospodării păstrează o tradiție ale cărei origini  se pierd în negura timpului: fiecare familie deține propriul cimitir, numărul acestora ajungând la 15.

                                                            Coordonator: Prof. Suzana Pop-Debrețeni

 


Leave a Reply